İbrahim Özdabak ile röportaj

İbrahim bey, bu çizginizde AB `ye karşı çıkanları eleştiriyorsunuz, peki çizer olarak siz AB yanlısı mısınız?

> Tabi, elbette.

Peki bir çizer olarak, bir sanatçı olarak, Nur camiasının önemli bir cemaatinin üyesi olarak neden AB `yi savunuyorsunuz?

> Şimdi ben bu camianın sözcülüğünü üstlenmiş olmayayım. Ama biz camia olarak başından beri Ortak Pazar zamanından beri, hatta bunun temelleri Demokrat Parti zamından atılmıştır, biz en başından beri camia olarak bu fikri savunduk. Kişisel olarak, Avrupa Birliğini ben teknik, ekonomik bir birlik olarak düşünüyorum. Bir ilerlemişlik ve kalkınmışlık olarak görüyorum ve bizim insanımızın da bunlara layık olduğunu düşünüyorum.
İbrahim bey çizgilerinizi yakından takip ediyoruz. Biz Müslüman cemaatlerin pek çizer çıkardığına şahit olmuyoruz. Bunun tabi çeşitli nedenleri var. İslam `da resim yasağına kadar indirgenen tepkilerden siz kendi payınıza düşeni aldınız mı? Bir çizer olarak ilk yıllarda bu sıkıntıyı yaşadınız mı?

> Bizim camiada pek `Sen resim çiziyorsun, bunlar sana ahirette, `hadi bize can ver` diyecekler` diyen bağnaz tepkiler olmaz. Ama tabi çekinenler ve soğuk bakanlar vardı . Hatta Mehmet Fırıncı ve Mehmet Birinci ağabeylerim bu konuda beni teşvik bile ettiler. Mehmet Emin Birinci ağabeyim bana , `İbrahim sen çiz , sana bir şey diyen olursa onları da bana gönder. Ben senin ne çizdiğini biliyorum` diyerek bana destek çıktı. Yani ben fetvamı ondan aldım.

Peki, üzerine sayfalarca yazı yazılabilecek konuları tek bir kareye indirgemeyi başarıyorsunuz. Çizgilerinde siyasi bir duruş, ve kültürel bir ağırlık hep dikkat çekiyor. Bu düşüncelerinizi yazıyla ve sözlü anlatımla da ifade edebiliyor musunuz?

> Malesef hayır, böyle bir yeteneğim yok. Ben sadece çizgilerimle konuşabiliyorum.

Son olarak Muhafazakar kesimin de en güçlü üç çizgisinden biri olduğunuz bir gerçek. İmzanız bugüne dek yalnızca Yeni Asya gazeteci ve Yeni Nesil yayınlarının dergilerinde görülebildi. Sizce artık bu imzanın daha geniş kitlelerce tanınma zamanı gelmedi mi? Yani en azından bir karikatür albümünüzün basılmasının zamanı geldi de geçmiyor mu?

> Benim elimde olan imkanı kullanıyorum . 1980`den itibaren çiziyorum . Yeni Nesil , 1990`dan itibaren Yeni Asya olarak devam ettim. Zaman zaman ara verdiğim oldu ama benim yerim, yurdum bu. Aslında şu ana kadar tüm çizdiklerimi kendim arşivledim. Ama bir albümü düşünme fırsatım olmadı. Hatta yayınevimiz prestij olarak dahi olsa böyle bir albüm basmayı önerdi ama şu ana kadar nedense nasip olmadı.

*** 1957 yılında doğan İbrahim Özdabak , ortaokul yıllarından itibaren çizgilere merak sardı bu merak onu resim öğretmenliğine kadar sürükledi. Üniversitede resim bölümünü kazanarak akademik eğitim aldıktan sonra öğretmenliği bırarak Yeni Nesil gazetesinde çizerliğe başladı. Şu anda Yeni Asya gazetesinde çizmeye devam ediyor…

Kaynak: Haber 7

İlk yorumu siz yazın

Yorum yazın

Eposta adresiniz görünmeyecek.


*